Czy rentgen zębów jest w pełni bezpieczny?

Wiemy doskonale, że badania z wykorzystaniem rentgenowskiego promieniowania, tak jak właśnie rentgen zębów, budzą od lat spore kontrowersje. Wiele się mówi o ich szkodliwości, ale także o tym, że są bardzo pomocne w diagnostyce czy też sprawdzaniu samego przebiegu leczenia. Dowiedzmy się jak jest naprawdę.

Rodzaje zdjęć

Badanie rentgenowskie zębów, które jest oferowane tutaj https://www.rentgen-krakow.pl/ jest badaniem radiologicznym. Nazywa się potocznie to badanie prześwietleniem. Medycyna z tego rodzaju badania korzysta już od ponad osiemdziesięciu lat. W stomatologii rentgen jest niezwykle przydatny oraz popularny.

W badaniu rentgenowskim wyróżniamy trzy rodzaje zdjęć. Pierwsze to zdjęcia punktowe. Jest to zdjęcie bardzo szczegółowe, które obejmuje zawsze nie więcej niż 4 zęby. Pozwala to na zdiagnozowanie między innymi stanów zapalnych czy też próchnicy. Drugi rodzaj zdjęć to badanie cefalometryczne. Jest to rodzaj zdjęcia, które jest wykonywane przed ortodontycznym leczeniem. Dzięki zdjęciu takiego zdiagnozować można wadę zgryzu. Stomatolog daje ogląd na zatoki, kości czy też tkanki miękkie czaszki.

Ostatnim rodzajem zdjęć jest zdjęcie pantomograficzne. Nazywa się je także panoramicznym. Obejmuje wszelkie zęby, aby móc ocenić stan ogólny ich zdrowia, poznać wszelkie rozmieszczenie korzeni czy też zaplanować dokładny przebieg leczenia.

Jak z tym bezpieczeństwem?

Musimy sobie powiedzieć jasno, że rentgen zębów jest nieinwazyjnym badaniem. Jednak pacjent, któremu się wykonuje takie badanie jest obciążony znacznym promieniowaniem. Dawniej, gdy rozwój medycznego sprzętu na takim poziomie nie był jak teraz, badanie owszem mogło być niebezpieczne. Obecnie nie ma czego się obawiać. Dawki aktualne promieniowania zmniejszone są bowiem do minimum. Jednak lekarze, mają na uwadze bezpieczeństwo i dla pewności jedynie się decydują na to badanie, gdy rzeczywiście zachodzi taka konieczność. Zatem naprawdę nie mamy się czego obawiać. Pamiętajmy o tym.